Kristillinen Lääkärilehti 1/2022 on ilmestynyt
Lehti on ilmestynyt sähköisesti, paperinen lehti on tulossa n. viikon kuluttua. Ennen lehden tarkempaa esittelyä lahjoituspyyntö.
Lataa tarkempi luento-ohjelma tästä
Lahjoita luento
Nepalissa tarvitaan kipeästi päihdetyön koulutusta. Kokoamme verkkokoulutusta paikallisten ammattilaisten ja vapaaehtoisten tukemiseksi.
Kuuluuko päihdetyö sinun tai tuttavasi osaamisalueeseen? Voisitko lahjoittaa aikaasi ja valmistaa luennon, joka nauhoitetaan Zoomissa ja tulkataan Nepaliksi? Luentokielenä on englanti ja luennon pituus on n. 40 min.
Tarkempi koulutusohjelma ohessa..
Jos asia kiinnostaa tai haluat lisätietoa, ota yhteyttä toimisto.skls(a)gmail.com.
Lataa pdf-muodossa
Lue Issuussa
Kristillisessä Lääkärilehdessä 1/2022 seuraavia juttuja
Näkökulmia suomalaiseen terveydenhuoltoon
”Sit ku mä kuolen, ne on ainoot, jotka sytyttää mulle kynttilän.” Markus Partasen puheenjohtajapalsta
Palliatiivisen hoidon asema turvattava myös SOTE-uudistuksessa – eduskunnan asiantuntijaraportin selkeä vaatimus. Dos. Reino Pöyhiä esittelee eduskunnan asettaman elämän loppuvaiheen hoitoa, itsemääräämisoikeutta, saattohoitoa ja eutanasiaa koskevan lainsäädäntötarpeen asiantuntijatyöryhmän raportin näkemyksiä palliatiivisen hoidon ja saattohoidon osalta.
Aluevaltuustojen työnä on löytää uusia keinoja vanhojen ongelmien ratkaisemiseksi. Tutkimusneuvonantaja Tarmo Valkonen ja tutkimuspäällikkö Martti Kulvik ETLAsta kertovat hyvinvointialueiden lähtökohdista.
Kuulumisia kansainvälisiltä kentiltä
”Menkää ja tehkää”. Ortopedi Maarit Valkealahden matkakertomus viime syksyn Nepalin matkasta.
Matkakertomus: Kurkistus pneumoniatutkimukseen Angolan Luandassa. Lastenlääkäri Tuula Pelkosen matkakertomus Luandan matkalta.
SKLS tuki Etiopian Debre Birhan sairaalaa sisällissodan keskellä. Mirja Himanen ja Mekonnen Mulat kertovat Etiopian tilanteesta.
Kirjavinkki
Kirjavinkki: Daktari Leena. Reetta Saaren mietteitä lähetyslääkäri Leena Pasasen omaelämänkerrasta.
Uutisia
Mitä kuuluu seuran opiskelijoille? Opiskelijavastaava Mikko-Oskari Rinkinen kertoo, miten koronapandemia on muuttanut opiskelijatyötä.
Lahjoitusuutisia. Hallituksen uusimpia päätöksiä lahjoitusvarojen kohdentamisesta.
Jäsenmaksut 2022
SKLS nettisivut uudistuivat
Kalenterin merkittäväksi
SKLS sääntömääräinen kokous 26.4.2022
SKLS:n kevätpäivät 13.-15.5.2022 Ilmajoella
Opiskelijapäivät 27.-29.5.2022 Karkussa
Vastavalmistuneiden päivät 27.-29.5.2022 Karkussa